.

Oferty specjalne

Podpałki ekologiczne

    Ogrodnictwo    0 Komentarze
Podpałki ekologiczne

Podpałka podpałce nie równa – wie o tym każdy miłośnik przyjemnego ciepła i odgłosów strzelającego drewna dobiegających z paleniska rozpalonego w kominku. O ile w przypadku kominków starego typu nie jest to może tak istotne, bo na taki kominek i jego infrastrukturę wydzielone jest zazwyczaj nieco więcej miejsca, to użytkownicy nowoczesnych kominkowych zabudów z pewnością przykładają do podpałek nieco większą wagę. Dlaczego? Ponieważ takie kominki, z uwagi na swoją minimalistyczną estetykę, powinny być rozpalane z należytą dbałością - na przykład o bezpośrednio sąsiadujące kominkiem jasne ściany, które od paleniska oddziela jedynie szyba osadzona w cienkiej ramie. Dlatego ważne, aby ogień w takim kominku rozpalić szybko i skutecznie.

Do niedawna, a w niektórych domach do teraz, najpowszechniej stosowaną rozpałką było drobno porąbane i dobrze wysuszone drewno, stare gazety i rozdrobnione kartony. O odpowiednie gazety jednak coraz trudniej, ponieważ kolorowe magazyny do tego celu kompletnie się nie nadają, a stare kartony zajmują dużo miejsca i często zapach, który wydzielają jest delikatnie rzecz ujmując -mało przyjemny. 

W takiej sytuacji z pomocą przychodzą producenci podpałek profesjonalnych. Podpałki dostępne na rynku są w bardzo różnej formie. Mogą być w płynie – choć takie często nie są polecane do stosowania w paleniskach zamkniętych; albo w formie stałej w postaci pasków lub kostek. Jeśli  decydujecie się na używanie podpałki w płynie pamiętajcie, że należy ją stosować z zachowaniem bezwzględnego bezpieczeństwa, ponieważ stosowane w sposób niewłaściwy grozić może nawet  wybuchem. Podpałki w kostkach są w porównaniu z nimi dużo bezpieczniejsze, łatwiejsze w dozowaniu, a ich stosowanie jest wszechstronne – nadają się zarówno do kominków nowoczesnych i tradycyjnych, do pieców kaflowych, wolnostojących, gastronomicznych opalanych drewnem, a także do grilli oraz ognisk. Takie podpałki najczęściej wykonane są z rozdrobnionego na wiór drewna wymieszanego z parafiną – a to czyni je dodatkowo produktem ekologicznym. 

podpalki ekologiczne

A jak ma się kwestia ekonomii użytkowania obu wyżej przedstawionych typów podpałek? Podpałki w płynie może i drogie nie są, ale za to w porównaniu z podpałkami w kostkach ich precyzyjne dozowanie jest dużo trudniejsze. Z kolei podpałki w kostkach można spotkać w dość dużym przedziale cenowym, co zależne jest przede wszystkim od ilości kostek w paczce. I tutaj nie trzeba być orłem ekonomii, żeby wysnuć wniosek, że im większe opakowanie, tym cena za 1 kostkę jest niższa. Nawet jeśli do rozpalenia ognia zużyjemy w praktyce nie jedną kostkę, ale 2 lub 3, to i tak cena za jednorazowe rozpalenie oscylować będzie w przedziale od kilku do maksymalnie kilkudziesięciu groszy. Czyli duży zapas takiej podpałki wystarczy nam spokojnie na cały sezon grzewczy, a reszta posłuży również latem do bezpiecznego rozpalenia grilla lub ogniska. 

Odpowiedz

* Nazwa:
* E-mail: (Nie będzie wyświetlony)
   Www: (Adres url wraz z:http://)
* Komentarz:
Przepisz kod